Pirogovi platsi rekonstrueerimine sai läbi ja lõpupunktina sinna sai paigaldatud moodne tualett. Riigihanke võitis Rootsi firma DANFO AB, ja tualett koos paigaldusega läks maksma 124 000 €.Vaatame, mida kauaoodatud käimla endast kujutab, ning võrdleme seda Haridus- ja Teadusministeeriumi pargis asuva WC-ga.See tualett sai tuntuks seoses sellega, et seda valmistas Tartu endise abilinnapea Kajar Lemberi sõbra firma. Muu hulgas tänu sellele sai Kajar Lember kriminaalkahtlustuse. WC projekteerimise ja paigaldamise kogumaksumuseks kujunes 10 000 €.

Samuti võtame võrdluseks ka ühe välismaise WC. Nimelt, Pariisi avaliku tualetti, tuntud kui Sanisette.Neid Pariisis on üle 400. Ühe sellise WC rent läheb linnale maksma 1200 € kuus. Lihtne arvutus ütleb, et 10-aastane Sanisette rent maksab enam-vähem sama palju, nagu Pirogovi platsi WC ehitus.

Kõik kolm WC-d on tasuta. Pirogovi platsi oma on kahekohaline, ülejäänud on ühekohalised.Pariisi WC küljes on joogivee kraan, mida ei ole teistel.Pirogovi platsi WC ja Sanisette on isepuhastuvad. Haridusministeeriumi pargi WC kohta andmed puuduvad (ilmselt mitte).

Pariisi tualetil on olemas instruktsioon mitmes keeles, selle kõrval asub ka skaala, mis näitab WC valmisolekut.Pirogovi platsi WC on vaba, kui ukse käepide on roheline(ei ole kõige intuitiivsem lahendus).Haridusministeeriumi pargi käimlal on tulukesed valmisoleku näitamiseks.Sees kõik kolm on väga sarnased – pott, kraanikauss, paber, õhk.

Pirogov.Haridusministeerium.Pariis.Pirogovil on ka hari. Milleks, kui WC on isepuhastuv?Sanisette sobib invaliididele. Pirogovi platsi WC ka. Seal on isegi rohkem käepidemeid.Haridusministeeriumi pargi tualett ratastooliga inimesele ilmselgelt ei sobi.Pirogov (on olemas mähkimislaud).Haridusministeerium.Pariis.Sanisette uks avaneb ja sulgub nupu vajutusega. Tualetti maksimaalne kasutamise aeg on 20 minutit, selle möödumisel uksed avanevad (surprise!). Eesti tualettidel seda ei ole.Peab eraldi mainima, et Pirogovi platsi käimla katusel kasvab muru. See on väga sümpaatne.Milline WC variant tundub sulle kõige mõistlikum? Kas luksuslik ja kallis (124 000 €) Pirogovi platsi oma või lihtne ja odav (10 000 €) Haridusministeeriumi pargi oma? Või hoopis parem variant oleks seda rentida (Pariisi Sanisette 1200 € kuus)? Kirjuta oma arvamust meie Facebook-i lehel.