Me jätkame rubriigiga "arendusprojekti analüüs". Selles rubriigis me anname hinnanguid hiljuti ehitatud kinnisvara objektidele avaliku ruumi seisukohalt. Tuletame meelde, et esimene objekt rubriigis oli majade rühm Ladva tänaval. Meie tänane kangelane on elumaja aadressil Roosi 49.



Maja oli ehitatud eelmisel aastal. See küll ei võitnud aasta parima elumaja tiitli, kaotades Kitsa tänava elumajale, kuid sai siiski ära märgitud.



Hoone on küll kaasaegse arhitektuuriga, kuid sobib vanade Ülejõe majade vahele päris hästi.



Hoone asub otse Roosi tänava ääres. See tänav on peamine valik nende jaoks, kes tahaksid minna jala kesklinnast ERM-i. Roosi tänav sai paar aastat tagasi renoveeritud, ja paljud sel tänaval kasutatud lahendused on Tartu jaoks innovaatilised. Artikkel sellest, kuidas tänav ja seal kasutatud lahendused on kaks aastat vastu pidanud, ilmub meie portaalis kohe varsti.



Maja suur pluss (nagu ka Ladva tänava majade puhul) on selles, et esimese korruse elanikud võivad oma korteritest minna otse hoovi. Selline lähenemine on arenenud Euroopa riikide üldine trend viimastel aastatel.



Selles mõttes esimese korruse korterid tunduvad kõige atraktiivsemad olevat. Ühelt poolt, sa elad kortermajas. Teiselt poolt, sul on olemas sisuliselt oma hoov, kus sa saad grillida, hommikul kohvi juua ja huvi korral võid istutada puud, põõsad ja porgandeid.



Tundub, et arendaja spetsiaalselt jättis hoovi piisavalt tühja ruumi, et elanikud ise saaksid selle organiseerida oma äranägemise järgi. Loodame, et nad teevad sinna midagi põnevat, mitte ei jäta seda ruumi lihtsalt tühjana.



Hoovis asub väike mänguväljak. Kuigi funktsionaalselt see on väga primitiivne, see jätab pigem positiivset muljet, sest mänguväljak on loomulikes värvides ja ehitatud looduslikest materjalidest.



Kahjuks, pool territooriumi võtab enda alla parkla.



Õnneks, korterid Roosi 49 majas on läbi terve korruse, nii et keegi ei pea elama vaatega ainult parklale. Samuti see oli hea idee – eraldada parkla sellest alastast, kus elanikud võivad veeta aega vabas õhus. Selle kahe osa vahel on huvitav läbikäik maja keskel.



Otse maja taga asub väike park. See on piiratud igalt poolt majadega, nii et paljud inimesed ei teagi selle olemasolust.



Kuigi maja asub otse pargi kõrval, läbikäiku otse hoovist sinna ei ole – terve maja ala on piiratud aiaga.



On arusaadav arendaja soov piirata territooriumi, et "igasugused ei käiks". Samas avaliku ruumi seisukohalt see ei ole õige. See piirab inimeste vabadust seal, kus see ei ole absoluutselt vajalik. Näiteks, praegu ei olegi võimalik minna parki Roosi tänavalt. Minna oma hoovist otse parki ei saa ka Roosi 49 elanikud. Loodame, et elanikud teevad läbikäiku aias ise. See on ju palju huvitavam – elada laias maailmas, kus võivad küll mõnikord esineda ka ohud, selle asemel, et istuda oma turvalises steriilses aedikus.



Kokkuvõttes võib öelda, et Roosi 49 on avaliku ruumi seisukohalt päris hästi õnnestunud projekt – see üldjoontes sobib ümbruskonda ja jälgib maailma parimaid trende. Ainus tõsisem miinus projekti juures on arendaja soov piirata kõike aiaga, et jumala eest keegi võõras ei saaks territorriumil aega veeta ega läheks läbi hoovi parki. Kuid seda probleemi saab väga lihtsalt lahendada.



Tuletame meelde, et arendusprojktide analüüsi eesmärk ei ole reklaamida ega mustata kinnisvara projekte. Meile ei ole makstud selle rubriigi tegemise eest. Meie peamine eesmärk on teha avaliku ruumi paremaks.

Rubriigi esimeseks objektiks olid majad Ladva 1 ja 3, tänane objekt oli elumaja Roosi 49, artiklid järgmistest objektidest tulevad juba varsti. Ja kui sa tahad näha neid artikleid kohe, kui need ilmuvad, siis hakka meie jäglijaks facebook-is ja liitu uudiskirjaga. Me ei spämmi.

Kui sul on kommentaare selle või teiste arendusprojektide kohta, siis kirjuta neid meie facebook-i lehel.